Mgr. Vladimír Voznička

Mgr. Vladimír Voznička
Český jazyk a literatura

Rodný jazyk je nástroj, který používáme téměř od narození, a způsob, jakým ho používáme, vypovídá mnohé i o nás samotných. Proto je mou ambicí pomoci svým žákům být tak trochu i lepšími lidmi. Ve spojení s literaturou je předmět ČJL úžasnou příležitostí dennodenně si uvědomovat, jak důležité je umět se správně vyjadřovat, a zároveň se to učit od mistrů, kteří prostřednictvím svých knih ukazují čtenářům, že jenom tehdy, umí-li se člověk vyjádřit správně, může být schopen vyslovit velké věci. Baví mě spolu se studenty ty velké věci v dílech klasiků objevovat a potom dát studentům šanci se prostřednictvím vlastních písemných projevů o něco podobného pokoušet.

Zkušenosti z učitelské praxe

Prvním školním rokem, který jsem prožil jako učitel, byl rok 1986/1987, kdy jsem, ještě před studiem VŠ, vyučoval matematiku a fyziku na základní škole. Skutečnou plně kvalifikovanou učitelskou práci jsem začal vykonávat roku 1994 a od té doby učím dodnes. Za ty roky jsem učil mnoho různých předmětů (občanskou nauku, dějepis, dějiny výtvarného umění, společenskou etiketu, zeměpis, atd.), ale češtinu nejvíc. Vždy jsem učil na soukromých školách. Před příchodem na ŠMVV v roce 2011/2012 jsem učil na škole zaměřené na cestovní ruch a hotelnictví (dnes už neexistuje) a předtím na obchodní akademii (také už neexistuje).

Zkušenosti z praxe v oboru vyučovaného předmětu

Zejména literaturou, coby čtenář a zvídavý nadšenec, se zabývám každý den. Kromě práce ve škole mám zkušenosti s korekturou textů či s doučováním žáků všech úrovní vzdělání kromě vysokoškolského.